Kurzy:

 

Nabídka kurzů

  • pro žáky
  • pro vyučující

Realizované kurzy

  • pro žáky
  • pro vyučující
 

NABÍZENÉ KURZY

 

Naše pracoviště Vám nabízí celou škálu kurzů terénní výuky určených jak žákům základních a středních škol, tak jejich učitelům. Stačí si jen vybrat.

 

nabízené kurzy pro žáky

 

Centrum pro interdisciplinární terénní výuku Vám nabízí realizaci terénních kurzů různého zaměření i délky šitých na míru Vašim žákům a prostředí Vaší školy. V zásadě Vám nabízíme dva druhy terénních kurzů: 1. vícedenní kurzy realizované ve městě Olomouci a jeho okolí, 2. krátkodobé (hodinové až jednodenní kurzy) realizované přímo v místě Vaší školy. Všechny kurzy jsou koncipovány interdisciplinárně tak, aby rozvíjely co možná nejširší spektrum žákových kompetencí. Pro realizaci kurzů je naše pracoviště vybaveno moderními pomůckami a technikou (mapy, letecké snímky, GPS navigace, videokamera, fotoaparáty, měřící přístroje ad.).

 
Využijte naši nabídku, ze které si jistě vyberete a přihlaste se!
 

Vícedenní terénní kurzy v Olomouci

Aktivity v rámci těchto kurzů jsou zaměřeny především na městské a příměstské prostředí. V rámci těchto kurzů žáci rozvíjí dosavadní a získávají nové znalosti a dovednosti jak z oblasti geografie (socioekonomické i fyzické), historie či biologie, tak při specifickém požadavku školy i cizích jazyků (AJ, NJ), občanské výchovy, resp. základů společenských věd atd. V současnosti nabízíme celkem pět základních tematických okruhů, které je možno různě kombinovat, ale i doplňovat o témata požadovaná danou školou.

Kurzy je možno realizovat od poloviny května do konce června. Pro žáky je zajištěn celodenní program, během něhož se o ně budou starat zkušení lektoři.

Nabízené tematické okruhy (lze přizpůsobit):

  1. Orientace v terénu za použití GPS a mapových podkladů
  2. Aplikace kartografických dovedností v reálném prostředí
  3. Tvář města a jeho proměny v čase
  4. Město a jeho dominanty
  5. Služby ve městě se zaměřením na maloobchod

Naše pracoviště kromě realizace náplně kurzu zajišťuje i ubytování a stravování žáků a jejich pedagogického doprovodu v prostorách univerzitního kampusu UP (ubytování hrazeno žáky, strava a doprava do a z Olomouce hrazeny do vyčerpání z prostředků projektu).

 

Přihlášky na kurzy jsou přijímány na adrese jan.hercik@upol.cz s dostatečným předstihem (alespoň 14 dní).

V případě jakýchkoliv dotazů se neváhejte obrátit na emailovou adresu jan.hercik@upol.cz nebo na telefon +420 585 634 595.

 
Vícedenní terénní kurz v Olomouci a jejím okolí - Přihláška ke stažení (.doc)
 

Krátkodobá vyučování v terénu

Krátkodobá vyučování v terénu jsou realizována přímo v místě dané školy a jejich náplň je vytvářena podle charakteru lokality a potřeb dané školy. Vedle kompletní přípravy a realizace vyučování Vám nabízíme i variantu, kdy Vám naši pracovníci připraví pouze výukové a metodické materiály.

Nabízená tématické okruhy pro žáky ZŠ a nižších ročníků osmiletých gymnázií:

  1. Orientace v terénu a práce s mapou
    • určeno především pro žáky 4., 6. a 9. ročníků (resp. primy a kvarty)
    • podle jednotlivých ročníků kurzy zaměřeny na získávání základních dovedností a jejich prohlubování z oblasti základů geografické kartografie (tvorba map a plánů, resp. čtení v nich) a orientace v terénu s pomocí map, buzoly a GPS
  2. Funkční struktura obce a její proměny
    • lze realizovat pouze ve větších obcích s pestřejší funkční strukturou
    • určeno především pro žáky 9. ročníků (resp. kvarty)
    • kurz je zaměřen na poznání jednotlivých funkcí v obci, jejich specifik, významu a proměn
  3. Obec a její dominanty
    • určeno především pro žáky 4. až 9. třídy (resp. primy až kvarty)
    • jedná se o typicky vlastivědné téma, které je na rozhraní zeměpisu a dějepisu
    • žáci zde hlouběji poznávají významné dominanty své obce, jejich důležitost, historii i současnost
  4. Půda a život v ní
    • lze realizovat pouze ve škole se školním pozemkem či nalézající se v blízkosti volné louky či pole
    • určeno především pro žáky 4., 6. a 9. ročníků (resp. primy a kvarty)
    • téma se nachází na rozhraní biologie a zeměpisu
    • žáci zde poznávají život v nejsvrchnější části půdy, starší žáci se učí poznávat základní vlastnosti půdy (barva, zrnitost, teplota ad.)
  5. Základní meteorologické a hydrologické prvky
    • v případě hydrologických prvků je nutný v blízkosti školy menší vodní toky (potok) nebo vodní plocha
    • určeno především pro žáky 6. a 9. ročníku (resp. primy a kvarty)
    • téma se nachází na rozhraní fyziky, chemie a zeměpisu
    • žáci se zde učí poznávat a měřit základní meteorologické či hydrologické prvky
    • v rámci kurzu budou žáci využívat moderní měřící přístroje, budou se učit jednoduchému vyhodnocování zjištěných údajů a jejich základnímu statistickému zpracování (žáci 9. ročníku a kvarty ve vazbě na informatiku)

Po individuální konzultaci lze vytvořit i další tematické okruhy připravené na míru Vaší škole a prostředí, ve kterém se nachází.

 

Přihlášky jsou přijímány průběžně na adrese jan.hercik@upol.cz s dostatečným předstihem (alespoň 14 dní).

V případě jakýchkoliv dotazů se neváhejte obrátit na emailovou adresu jan.hercik@upol.cz nebo na telefon +420 585 634 595.

 
Krátkodobý terénní kurz v místě školy a jejího okolí - Přihláška ke stažení (.doc)
 

nabízené kurzy pro vyučující

 

Jedním z cílů, které si Centrum pro interdisciplinární terénní výuku předsevzalo, je i rozšíření vyučování v terénu, jako velmi efektivního způsobu výuky, na českých, moravských a slezských základních a středních školách. Důvodů, proč učitelé používají vyučování v terénu jen velmi zřídka (pokud vůbec), je celá řada. Nejčastěji je to obava z obtížnosti přípravy takovéto výuky, její časová náročnost, ale i nedostatek pomůcek pro tento typ výuky či podceňování její efektivity ve srovnání s jinými formami a metodami výuky. Náš projekt si klade za cíl nejen tyto obavy u učitelů potlačit, ale především jim ukázat celou řadu výhod terénní výuky, cesty jakými se v rámci plánování a realizace vyučování v terénu ubírat, jak efektivně pracovat s moderními i klasickými pomůckami v terénu - to vše při řešení praktických úkolů a prostřednictvím vlastních zkušeností získaných během kurzu.

 

Kurzy se pořádají v Olomouci a jejím nejbližším okolí (jak více-, tak jednodenní). V případě zájmu většího množství pedagogů, je možné kurzy uskutečnit i v místě jejich školy. Díky finanční podpoře z ESF a státního rozpočtu ČR jsou kurzy do vyčerpání finančních prostředků projektu zcela bezplatné.

Kurzy jsou primárně určeny pro učitele geografie na 2. stupni ZŠ a gymnáziích. Díky interdisciplinární povaze jsou však vhodné i pro učitele dalších přírodovědných i humanitních předmětů - biologie, dějepis ad. Kurzy lze flexibilně přizpůsobovat aprobacím a přáním účastníků.

Využijte této příležitosti a rozšiřte si své obzory o velmi efektivní a pro žáky zábavný způsob výuky.

 
Již teď se na Vás těší naši lektoři.
 

Přihlášky jsou přijímány průběžně na adrese jan.hercik@upol.cz.

V případě jakýchkoliv dotazů se neváhejte obrátit na emailovou adresu jan.hercik@upol.cz nebo na telefon +420 585 634 595.

 
Terénní kurz pro učitele - Přihláška ke stažení (.doc)
 

CZ.1.07/1.1.00/26.0035 - Centrum pro interdisciplinární terénní výuku žáků ZŠ a SŠ | © 2012 Projektový tým CIV